Mleko kozie

właściwości i wartości odżywcze

Czym wyróżnia się mleko kozie?
1. Małą liczbą bakterii
2. Niewielką ilością komórek somatycznych
3. Brakiem organizmów chorobotwórczych
4. Brakiem substancji szkodliwych

Właściwości i wartości odżywcze

Tłuszcz
Tłuszcz mleka koziego jest łatwostrawne co spowodowane jest inną kompozycją niż w przypadku mleka krowiego. Średnica kuleczek tłuszczowych jest mniejsza i występuje w naturalnie zemulgowanej formie. Mleko kozie zawiera więcej krótko- i średnio-łańcuchowych kwasów tłuszczowych co dodatkowo przyśpiesza ich trawienie.

Białko
Proporcję aminokwasów są zbliżone do tych w mleku kobiecym. Mleko kozie zawiera mniej białek kazeinowych niż krowie, co sprawia że jest zalecane dzieciom i osobą z alergią. Dodatkowo, zawartość najbardziej alergizujących białek jest niewielka. Mleko kozie jest lepszym źródłem tauryny, która jest odpowiedzialna za kształtowania mózgu u niemowląt, stabilizacje błon komórkowych i neurotransmisje.

Węglowodany
Laktoza stanowi 44% wszystkich węglowodanów w mleku kozim. Jest odpowiedzialna za wchłania się mikroelementów. Jej zawartość jest mniejsza niż w mleku krowim, jednak wciąż nie jest to alternatywa dla osób z nietolerancją laktozy.
Oligosacharydy również stanowią znaczącą cześć składu i między innymi wspierają działanie układu odpornościowego.

Witaminy i minerały
Mleko kozie jest bogate w potas, chlor, fosfor oraz wapń. Wapń wzmacnia kości, natomiast potas jest odpowiedzialny za przemianę węglowodanów i za syntezę białek. Jest ono źródłem niektórych witamin z grupy B.


Aktywność antybakteryjna
Obecność białka Laktoperoksydaza hamuje aktywność oraz wzrost bakterii odpowiedzialnych za choroby takie jak palenia płuc, chlorelle, salmonelle oraz zatrucie pokarmowe.

Źródło:

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/mleko-kozie-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze-aa-WMeY-fsPv-Bo2X.html

https://dietetycy.org.pl/mleko-kozie-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze/

https://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/mleko-kozie-wlasciwosci-sklad-i-zastosowanie-mleka-koziego,23716.html

Facebook Instagram