SER KOZI – WŁAŚCIWOŚCI, SKŁAD I ZASTOSOWANIE

Ser kozi jest polecany wszystkim osobom co chcą się zdrowo odżywiać ze względu na bogate wartości odżywcze. Coraz częściej sery z mleka krowiego zastępują sery z mleka koziego. Warto zapoznać się z właściwościami sera koziego by móc zrozumieć jego fenomen. Ser kozi jest łagodny w smaku. Idealnie sprawdzi się jako drugi posiłek dla dzieci, do sałatki dla osób odchudzających się jak również dodatek do pełnowartościowego obiadu dla osób z problemami alergicznymi.

Właściwości sera koziego 

Liczne wartości odżywcze sera koziego biorą się z mleka, z którego są one produkowane. Ser kozi jest skarbnicą  białka, cynku oraz witamin z grupy A i B. Jest on również bogaty w mikroelementy takie jak wapń, potas czy magnez. Te wartości są niezbędne dla naszego organizmu, wspierają one pracę serca, mózgu oraz nerek, ale również są potrzebne do budowy szkieletu. Bogate wartości odżywcze mogą być pokazana na przykładzie szklanki z mlekiem kozim, która dostarcza naszemu organizmowi 17% dziennego zapotrzebowania na białko oraz 33% dziennego zapotrzebowania na wapń. 

Ser z mleka koziego jest łatwostrawny, gdyż kuleczki tłuszczowe, które zawarte są w mleku kozim, są małe, dzięki czemu są lepiej trawione i przyswajalne. Dla porównania: mleko kozie może zostać strawione w 20 minut, podczas gdy na strawienie mleka krowiego  potrzebne jest aż od 2 do 4 godzin.

Oprócz wartości mleka z którego wyprodukowany jest ser kozi, warto również wspomnieć o zwierzętach od których pozyskiwane jest mleko. Kozy to bardzo czyste i zdrowe zwierzęta. Kozy potrafią pozbyć się z organizmu szkodliwych pierwiastków oraz potrafią bronić się przed zanieczyszczeniami środowiska. 

ser kozi

Skład sera koziego

Podstawowym składnikiem serów kozich jest oczywiście pasteryzowane mleko kozie. Dodatkowo w składzie znajduje się sól, kultury bakterii mlekowych oraz podpuszczka mikrobiologiczna. Kultury bakterii mlekowych odpowiadają za szybkie przefermentowanie laktozy do kwasu mlekowego oraz nie dopuszczają do rozwoju innych szkodliwych bakterii. Podpuszczka wywołuje skrzep w mleku, działając na płynne mleko ścinając je i ułatwiając dalsze trawienie. Jest odpowiedzialna za proces koagulacji mleka, który powoduję że mleko dzieli się na skrzep oraz serwatkę. 

Zastosowanie sera koziego

Ser z mleka koziego ma wiele zastosowań w kuchni. Szeroki zakres możliwości zastosowania serów kozich w codziennych posiłkach, a tym samym dostarczać organizmowi ważnych substancji odżywczych. Sery kozie mogą być dodawane do sałatek, kanapek, makaronów lub nawet pizzy. 

Produkty te idealnie komponują się z chrupiącym pieczywem, figami, szuszonymi śliwkami, oraz miodem. Jako dodatek do serów kozich możemy również użyć orzechów i sezamu.

Może zainteresuje cię także:

Jakie wino do sera koziego? Dobierz idealną parę!

Sery kozie w zależności od gatunku różnią się smakiem i aromatem. Im większa dojrzałość, tym ser kozi staje się wyraźniejszy i bardziej słony. Do każdego z gatunków serów pasuje inny rodzaj winna oraz innych przekąsek. Połączenie tych produktów, czyli wina, koziego sera najlepiej smakuje, gdy nie przytłaczają siebie nawzajem, balansują i przyjemnie podkręcają nieoczywiste nuty. […]

więcej...

Regulamin konkursu Meelania

DEFINICJETerminy użyte w niniejszym Regulaminie posiadają następujące znaczenie:Konkurs – oznacza konkurs o nazwie „KONKURS Meelania”, którego zasady opisuje niniejszyRegulamin.Regulamin – niniejszy regulamin Konkursu.Nagroda x3 – oznacza nagrodę w postaci bonów o wartości 100 zł, zestawu gadżetów Pozostałe nagrody- gadżety dla wszystkich uczestnikówCzas Trwania Konkursu – oznacza okres od dnia 7.04.2023 r., godz. 9:00:00 (CET – […]

więcej...

Facebook Instagram