Produkcja

sera koziego

Kozie mleko charakteryzuję się lekko żółtą barwą i lekko słonym, korzennym smakiem. Idealnie nadaję się do produkcji serów ze względu na mała kuleczki tłuszczu oraz wysoką zawartość soli mineralnych.

Proces produkcji sera zaczyna się od podgrzania mleka w kotle w temperaturze około 33°C. Następnie, dodawana jest podpuszczką, która zmienia konsytencję sera już w pół godziny i powoduję, że mleko krzepnie i przypomina konsytencję budyniowej masy. Przy użyciu rozdzielacza, zwanego harfą, mieszanka jest rozdzielana. To pozwala na odpływ serwatki. Po takim przygotowaniu, ser umieszcza się w formach z otworkami.

Na początku, kozi ser jest prawie bez smaku, ma biały kolor i kremową konsytencję. Po okresie około tygodnia, ser rozwija swój typowy aromat na skutek kurczenia się i wysychania. Po dwóch tygodniach, konsystencja zmienia się na twardszą i zaczyna się pojawiać miękka skórka. Pojawia się również wyraźny, jednak wciąż delikatny, aromat.

Po okresie 20-30 dni ser staje się suchy i skórka zaczyna pękać. Z czasem kozi ser staję się coraz twardszy, pikantniejszy i bardziej suchy

Facebook Instagram