Mleko kozie dla dzieci: czy warto je podawać?

Zdrowa dieta małych dzieci jest niezbędna dla ich prawidłowego rozwoju. Wyjątkowo ważny jest etap, w którym dziecko zaczyna jeść inne produkty niż mleko mamy. Próbowanie nowych smaków przez malucha, rozwija jego upodobania, ale także jest sygnałem czego dziecko nie może jeść. Wystąpienie reakcji alergicznych, może objawiać się np. zmianami na skórze, boleściami, nudnościami, kaszlem a także innymi objawami, które mogą zagrodzić zdrowiu dziecka. Często mleko jest powodem uczulenia lub nietolerancji u dzieci, dlatego rodzice szukają rozwiązań, które pozwolą zastąpić je w diecie dziecka. Jeśli maluch ma problemy z mlekiem krowim, które jest najbardziej popularnym rodzajem rodzice mogą sięgnąć po alternatywy roślinne lub po mleko kozie.  

mleko kozie dla dzieci

Kiedy można wprowadzić mleko kozie do diety dziecka?

Kierowanie się nadrzędną zasadą, czyli bezpieczeństwem przy wychowaniu dzieci to też wybieranie właściwych produktów do jego diety. Nie tylko z perspektywy unikania narażania na reakcje alergiczne, co jest bezdyskusyjne, ale również dobierania wartościowych i zdrowych produktów. W przypadku świeżego mleka koziego, uważa się, że bezpiecznie jest je wprowadzić po 12 msc życia dziecka. Z powodu wysokiego stężenia białek, oraz minerałów oraz nieprzystosowania organizmu malucha przed ukończeniem roku. W przypadku modyfikowanego mleka koziego jest inaczej. Takie mleko można podawać dzieciom jeszcze przed ukończeniem 12 miesiąca życia. Jeśli dziecko ma stwierdzone uczulenie na mleko krowie, należy sprawdzić czy nie ma również na mleko kozie. Kozie mleko również zawiera laktozę, choć ma jej mniej niż mleko krowie.

Jeśli Twoje dziecko nie jest uczulone na mleko kozie, a poszukujesz odmiany od przetworów z mleka krowiego to sięgnij po produkty kozie. Mają więcej białka, wapnia oraz witaminy A. Tłuszcz mleka koziego jest bardziej łatwostrawny, co spowodowane jest inną strukturą niż w przypadku mleka krowiego. Bez wątpienia, jest ono zdrowszym wyborem niż mleko krowie i jego przetwory.

Może zainteresuje cię także:

Czy istnieją przeciwwskazania do spożywania sera koziego?

Ser kozi, ceniony za swoje unikalne walory smakowe i bogate wartości odżywcze. Jednak jak każdy produkt spożywczy, może on nie być odpowiedni dla wszystkich. W tym artykule poznasz przeciwwskazania do spożywania sera koziego. Zdradzimy także dla kogo ser kozi jest szczególnie polecany. Ser kozi przeciwwskazania Spożywanie sera koziego nie jest zalecane dla każdego. Oto kilka […]

więcej...

Sery kozie dla dzieci: przepisy dla najmłodszych

Wybierając dla swojego dziecka produkty spożywcze kierujemy się dobrym składem, naturalnym pochodzeniem i zbilansowanymi wartościami. Rodzice muszą także zważać uwagę na alergie pokarmowe swoich dzieci. Najczęściej to właśnie w dziecięcym wieku ujawniają się alergie i nietolerancje na nabiał, gluten i inne składniki. Jeśli dziecko nie wykazuje problemów żywieniowych można poszerzać dietę malucha o nowe produkty. […]

więcej...

Facebook Instagram