Mleko kozie a krowie: które jest zdrowsze?

Bardzo często porównywane jest mleko kozie a krowie  – odwieczny dylemat o tym które z nich jest bardziej wartościowe. Wiele osób uważa, że to właśnie mleko kozie jest bardziej wartościowe, zdrowsze oraz odpowiednie dla alergików. Najlepiej jednak porównać ze sobą te dwa rodzaje mleka tak aby móc wyrobić sobie swoją własną opinię. 

Zawartość białka

Zawartość białka w obu rodzajach jest zbliżona, jednak mleko kozie ma nieco większą ilość białka. Mleka natomiast różnią się budową białka. Jeżeli mowa o białku serwatkowym, to w przeciwieństwie do mleka krowiego, mleko kozie nie zawiera  aminokwasu metioniny. Następna różnica to obecność białka alfa s1 kazeiny.  Ma ono silne działanie alergizujące i jest podstawowym białkiem w mleku krowim, natomiast w mleku kozim występuje ono w o wiele mniejszych ilościach. Te dwie różnica powodują, że osoby uczulone na mleko krowie tolerują mleko kozie.

mleko kozie

Laktoza

W obu rodzajach mleka węglowodanem jest laktoza, która występuję w podobnych ilościach. 

Witaminy i minerały

W tej kategorii mleko kozie ma przewagę nad mlekiem krowim. Obecność witamin jest podobna w obu mlekach, jednak mleko kozie jest bogatsze w witaminę A. Natomiast mleka krowie jest lepszym źródłem witaminy B12. Jeżeli chodzi o składniki mineralne to mleko kozie jest lepszym źródłem potasu, wapnia, sodu oraz fosforu.

Tłuszcze

Z reguły mleko kozie zawiera więcej tłuszczu niż mleko krowie, jednak tłuszcze mleka koziego są korzystniejsze. Budowę kuleczek tłuszczowych różni się, w mleku kozim są one mniejsze i łatwiej strawne. 

Dlaczego warto pić mleko kozie?

Mleko kozie jest jednym z najzdrowszych napojów dostępnych na rynku. Jest bogate w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, które są korzystne dla naszego zdrowia. Oto kilka zalet picia mleka koziego: 

Po pierwsze, mleko kozie jest bardzo bogate w białko. Białko pomaga budować i utrzymywać silne i zdrowe mięśnie. Dostarcza także składników odżywczych, które wspomagają wzrost i zdrowie organizmu. 

Po drugie, mleko kozie jest źródłem wielu witamin i minerałów, w tym witaminy A, B, C i D oraz magnezu i wapnia. Te składniki odżywcze mogą pomóc utrzymać odpowiedni poziom energii i wspierać zdrowie kości. 

Po trzecie, mleko kozie zawiera zdrowsze kwasy tłuszczowe niż mleko krowie. Kwasy tłuszczowe pomagają utrzymać zdrowy poziom cholesterolu i zapobiegają chorobom serca. 

Po czwarte, mleko kozie jest lekkostrawne i łatwiej przyswajalne niż mleko krowie. Oznacza to, że nawet osoby, które mają trudności z trawieniem innych produktów mlecznych, mogą pić mleko kozie bez obaw o dyskomfort. Mleko kozie jest zdrowe, smaczne i może być jednym z najlepszych wyborów w diecie. Pomoże Ci utrzymać dobre zdrowie i samopoczucie.

Wypróbuj produkty od Meelanii!

Jeśli chcesz wypróbować wyjątkowych wyrobów z mleka koziego, zachęcamy do zakupu serów kozich Meelania! W naszej ofercie znajdziesz: ser kozi w plastrach, ser kozi w bloku 1kg czy krąg sera koziego 4,5kg, a także rolady pleśniowe: 180g oraz 1kg.

Może zainteresuje cię także:

Ser kozi dla osób aktywnych

Nie ma wątpliwości, że kozi ser to zdrowsza alternatywa dla tradycyjnego sera z mleka krowiego. Różne korzyści zdrowotne wynikają z innej budowy komórek mleka. Różnice w mleku kozim, a krowim występują w strukturze lipidowej, tłuszczowej oraz w zawartości pierwiastków i witamin. Kozie mleko jest źródłem białka, fosforu, tłuszczu, laktozy i minerałów (zwłaszcza wapnia). Jego lipidy […]

więcej...

Jak przechowywać sery kozie, by zachować ich świeżość i aromat?

Sposób przechowywania serów kozich, aby smakowały tak jak od razu po otwarciu jest bardzo ważne. Sery, których nie przechowuje się w odpowiedni sposób tracą swój aromat, a nawet zaczynają zbierać inne aromaty pochodzące z lodówki. Konsystencja serów, których nie przechowuje się w odpowiedni sposób również zmienia się na gorsze. Dlatego zadbaj o świeżość serów, aby […]

więcej...

Facebook Instagram