Jakie wino do sera koziego? Dobierz idealną parę!

Sery kozie w zależności od gatunku różnią się smakiem i aromatem. Im większa dojrzałość, tym ser kozi staje się wyraźniejszy i bardziej słony. Do każdego z gatunków serów pasuje inny rodzaj winna oraz innych przekąsek. Połączenie tych produktów, czyli wina, koziego sera najlepiej smakuje, gdy nie przytłaczają siebie nawzajem, balansują i przyjemnie podkręcają nieoczywiste nuty. Takim smakiem ukrytym w serach kozich są na przykład migdały! Zastanawiasz się, jakie wino do sera koziego będzie najlepsze? Oto nasze trzy wybory!

Jakie wina pasują do serów kozich?

Ser i wino tworzą niezwykłe połączenie, które stanowi doskonały pomysł na elegancką przystawkę. Oto wina, które polecamy do sera koziego:

 • Malbec – uprawiany w Argentynie, choć oryginalnie pochodzący z Francji rodzaj czerwonego wina. Wyróżnia go bardzo głęboki kolor bordo, mocny aromat, a w smaku wyróżni go czarna porzeczka, która równoważona jest aromatami dymu i czekolady. Dlaczego polecany jest do kozich serów? Ponieważ ser kozi dobrze komponuje się świetne ze wszystkim, co orzeźwiające i  kwaskowate. Chutney z czarnych owoców, wino z czarnych owoców… tworzy wyjątkowo pyszne połączenie z kozim serem!
 • Sauvignon Blanc – rodzaj białego wina pochodzący z Francji. Obecnie winogrona tego gatunku uprawia się w wielu innych regionach świata. Eksperci zauważyli, że smak wina jest różny w zależności od klimatu, w którym owoce dojrzewają. Smak może wahać się od większej kwasowości, do słodkich nut tropikalnych owoców. Z tym gatunkiem wina, nie da się zepsuć połączenia z kozim serem. Wino będzie w defensywie smakowej, nie będzie dominować, a przyjemnie orzeźwiać!
 • Pinot Noir – czerwone wino, jednak o jasnym zabarwieniu. Pochodzące z Francji, a wyróżnia go mała kwaskowość, aromaty czerwonych owoców jak wiśnie, truskawki i maliny. Im starsze nabiera aromatu wanilii, trufli i cygara. Wybór tego gatunku sera jest bardzo częsty z kozimi serami. Jednak wybierz taki ser kozi, który nie zdominuje słodkości tego wina.
 • ser kozi i wino

  Może zainteresuje cię także:

  Sery kozie dla dzieci: przepisy dla najmłodszych

  Wybierając dla swojego dziecka produkty spożywcze kierujemy się dobrym składem, naturalnym pochodzeniem i zbilansowanymi wartościami. Rodzice muszą także zważać uwagę na alergie pokarmowe swoich dzieci. Najczęściej to właśnie w dziecięcym wieku ujawniają się alergie i nietolerancje na nabiał, gluten i inne składniki. Jeśli dziecko nie wykazuje problemów żywieniowych można poszerzać dietę malucha o nowe produkty. […]

  więcej...

  Jak ser kozi może przyczynić się do poprawy trawienia i zdrowia jelit?

  Mleko kozie i jego przetwory – w tym kozi ser – są najczęściej kupowanymi produktami zaraz po produktach z mleka krowiego. Prozdrowotne aspekty mleka i serów kozich są rozmaite. Analiza składu i wartości odżywczych mleka koziego i serów kozich potwierdza większą zawartość białka serwatkowego niż w mleku krowim. Duża zawartość białka serwatkowego przyczynia się do […]

  więcej...

  Facebook Instagram