Ekologiczna hodowla kóz

Intensyfikacja chowu zwierząt spowodowała zachwianie relacji pomiędzy zwierzętami a przyrodą. Ekologiczna hodowla ma na celu przywrócenie tej równowagi. Produkty ekologiczne stają się coraz popularniejsze, a konsumenci stają się bardziej świadomi korzyści jakie niosą za sobą te produkty. Wzrasta świadomość środowiskowa oraz zdrowotna. Oczywiście, by produkt mógł być nazywany produktem ekologiczny to musi pochodzić z gospodarstwa ekologicznego. 

Gospodarstwo ekologiczne – co to takiego? 

Gospodarstwo ekologiczne musi spełniać szereg wymogów nałożonych przez Unię Europejską by uzyskać odpowiednie oznakowanie. Zarówno ekologiczna hodowla jak i cała ekologiczna produkcja nie może na żadnym etapie wykorzystywać GMO, produktów wytworzonych z GMO i produktów wytworzonych przy użyciu GMO. 

W przypadku ekologicznej hodowli, zwierzęta mają zagwarantowane przyjazne warunki bytowania. To oznacza, że na każde zwierze przypada minimalna powierzchnia bytowania, a dodatkowo ta powierzchnia musi być odpowiednia zabezpieczona przed skrajnymi warunkami pogodowymi. Rolnictwa ekologiczne muszą również przestrzegać Dyrektywy azotanowej, która ma na celu ochronę wód przez zanieczyszczeniami. Zwierzęta w hodowli ekologicznej mają dostęp do dobrego pastwiska. Oznacza to, że zwierzęta mają swobodę ruchu oraz mogą zjeść tyle na ile mają ochotę. 

Może zainteresuje cię także:

Co na śniadanie do szkoły? Kanapka z serem kozim zrobi robotę!

Wybór odpowiedniego śniadania dla dzieci idących do szkoły to wyzwanie, z którym mierzy się wielu rodziców. Często brakuje pomysłów na zdrowe i smaczne przekąski, które dostarczą energii na cały dzień. Jednym z rozwiązań jest kanapka z serem kozim – pełnowartościowa, bogata w białko i zdrowe tłuszcze. Dodanie ulubionych dodatków sprawi, że może być to jedno […]

więcej...

Jak smakuje kozi ser? Czy jest podobny do sera krowiego?

Kozie sery zyskują coraz większą popularność na polskich stołach. Wielu smakoszy ceni je za unikalny smak i aromat, który różni się od tradycyjnych serów krowich. Ale jak dokładnie smakuje ser kozi i czy jest podobny do sera krowiego? W tym artykule przyjrzymy się charakterystyce serów kozich oraz dowiemy się, jakie są ich różnice i podobieństwa […]

więcej...

Facebook Instagram