Czym jest ser kozi długodojrzewający?

Ser kozi ma smak, który najczęściej opisywany jest jako ostry i cierpki. Oczywiście, sery kozie mogą mieć również łagodniejszy smak jednak wciąż będzie on intensywniejszy od smaku serów krowich. Podstawową różnica w smaku pomiędzy produktami kozimi a krowimi spowodowana jest smakiem mleka użytego do produkcji. Produkty kozie są wyraźniejsze w smaku oraz mają charakterystyczny zapach. 

ser kozi długodojrzewający

Rodzaje serów długodojrzewających

Niezależnie od rodzaju mleka użytego do produkcji, sery możemy podzielić na kategorie ze względu na czas dojrzewania. Wówczas wyróżniamy cztery grupy: sery świeże, sery miękkie, sery półtwarde i sery twarde. Sery świeże są serami niedojrzewającymi, natomiast sery miękkie dojrzewają od 10 dni do 1 miesiąca. Następnie mamy sery półtwarde, które dojrzewają od 2 do 12 miesięcy. Ostatnia podgrupa to sery twarde – długodojrzewające. Czas ich dojrzewania wynosi od 1 roku do 2 lat lub nawet dłużej. 

Przechowywanie serów długodojrzewających

Sery kozie tak jak wszystkie inne rodzaje serów mogą leżakować i dojrzewać. Wówczas przechowywane są w chłodnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu o temperaturze nieprzekraczającej 10 stopni C i wilgotności na poziomie 80%. Ser długodojrzewający nabiera jeszcze intensywniejszego smaku i aromatu. Konsumenci doceniają ten rodzaj serów za ich nieco ostrzejszy smak oraz mnogość zastosowań. 

Może zainteresuje cię także:

Sery kozie dla dzieci: przepisy dla najmłodszych

Wybierając dla swojego dziecka produkty spożywcze kierujemy się dobrym składem, naturalnym pochodzeniem i zbilansowanymi wartościami. Rodzice muszą także zważać uwagę na alergie pokarmowe swoich dzieci. Najczęściej to właśnie w dziecięcym wieku ujawniają się alergie i nietolerancje na nabiał, gluten i inne składniki. Jeśli dziecko nie wykazuje problemów żywieniowych można poszerzać dietę malucha o nowe produkty. […]

więcej...

Jak ser kozi może przyczynić się do poprawy trawienia i zdrowia jelit?

Mleko kozie i jego przetwory – w tym kozi ser – są najczęściej kupowanymi produktami zaraz po produktach z mleka krowiego. Prozdrowotne aspekty mleka i serów kozich są rozmaite. Analiza składu i wartości odżywczych mleka koziego i serów kozich potwierdza większą zawartość białka serwatkowego niż w mleku krowim. Duża zawartość białka serwatkowego przyczynia się do […]

więcej...

Facebook Instagram