Czy dzieci mogą pić kozie mleko?

Kozie mleko jest znane z bogactwa wartości odżywczych. Ma wysoką zawartość białka oraz wapnia. Dodatkowo, mleko kozie jest łatwostrawne gdyż kuleczki tłuszczowe są dużo mniejsze niż w mleku krowim, dlatego produkty kozie są lepiej trawione i przyswajalne przez organizm. W składzie mleka koziego znajdują się także pozostałe minerały tj. magnez cynku i witaminy z grupy A,B,D,PP stanowiące podstawy prawidłowego rozwoju dzieci jak również źródło energii dla organizmu u osób dorosłych.

Kozie mleko dla dziecię – kiedy? 

Podawanie mleka koziego dzieciom nie jest zalecane przed ukończeniem 1 roku życia. Jest to spowodowane wysoką zawartością soli mineralnych w mleku kozim, które mogłyby uszkodzić nerki niemowlaka. A na dodatek, mleko kozie nie zawiera wystarczająco kwasu foliowego i witaminy B12. Mleko kozie jest pod wieloma względami bardziej podobne do mleka matki niż mleko krowie.

Nabiał kozi w diecie dziecka 

Uzupełnienie diety dziecka o nabiał kozi może mieć wiele korzyści. Po pierwsze, mleko kozie jest mniej alergizujące od mleka krowiego. Formuła kazeiny – białka odpowiedzialnego za ponad 50% rekacji alergicznych – w mleku kozim jest podobna do mleka matki. W porównaniu do mleka krowiego, mleko kozie ma niższą zawartość metali ciężkich. Dodatkowo, mleko kolei dostarcza organizmowi więcej witamin, zawiera aż pięć razy więcej witaminy B13 niż mleko krowie. Natomiast, mleko krowie dostarcza organizmowi więcej żelaza, miedzi, witamin B2, B6 i kwasu foliowego. 

Może zainteresuje cię także:

Zdrowe przekąski z sera koziego: przepisy

Przekąski z serem kozim to dobry sposób, żeby zaskoczyć gości! Dlaczego? Ser kozi charakteryzuję się wyrazistszym smakiem od sera krowiego oraz specyficznym zapachem. Możesz wybrać rodzaje sera koziego jakie najbardziej będą Ci odpowiadać. A dostępne są plastry, porcja w typie serów półtwardych, a także roladki pleśniowe i świeże. Bez względu co wybierzesz, ser kozi pasuje […]

więcej...

Właściwości kosmetyczne mleka koziego

Mleko kozie zyskało uznanie na świecie, dzięki świetnym właściwościom prozdrowotnym w diecie. A jeśli jesteś fanem naturalnej pielęgnacji skóry, to też powinieneś sięgnąć po kozie mleko. Aktualnie produkty z kozim mlekiem, to już nie nisza w produktach beauty. Jednym z najpopularniejszych składników w branży produktów do pielęgnacji skóry. Eksperci twierdzą, że kozie mleko jest doskonałym […]

więcej...

Facebook Instagram